Czy istnieją ograniczenia wiekowe stosowania iWALK3.0?

NIE, nie ma ograniczeń wiekowych stosowania iWALK3.0. Niemniej jednak to nie wszystko, więc zapraszamy do dalszej lektury.

Dawniej sugerowaliśmy ograniczenia wiekowe w przypadku pierwotnej, pierwszej generacji iWALK. W przypadku nowego iWALK3.0, dzięki jego poprawionej stabilności oraz łatwości użytkowania, stwierdziliśmy, że stosowanie wieku jako czynnika decydującego, powodowało błędną dyskwalifikację bardzo wielu osób, które mogłyby korzystać z urządzenia. Całkowicie zatem zmieniliśmy nasz sposób myślenia. Dzięki temu obecnie nie patrzymy już na wiek, a zamiast tego przyjęliśmy kryterium OGRANICZEŃ UMIEJĘTNOŚCI. Co to oznacza? „Ograniczenia Umiejętności” oznaczają, że tak długo, jak przed doznaniem urazu posiadałeś przeciętną siłę i mobilność, a także mieścisz się w pozostałych parametrach ujętych na stronie „Czy mogę stosować iWALK3.0?”, będziesz świetnym kandydatem/kandydatką do korzystania z iWALK3.0. Istnieje mnóstwo ludzi w wieku powyżej 65 lat, którzy posiadają przeciętną siłę i mobilność, a którzy świetnie poradziliby sobie z naszym urządzeniem. Są również na świecie ludzie w wieku poniżej 65 lat, którzy nie posiadają odpowiedniej siły i mobilności, którzy w związku z tym nie powinni z urządzenia korzystać. Wszystko zależy od tego, kim jest dana osoba oraz jakie są jej możliwości.

Dobra zasada jest taka, że jeśli możesz wejść i zejść po schodach bez konieczności wspierania się na poręczy w celu utrzymania równowagi, to możesz używać iWALK.


Harrison Ford, wiek 73 lata


John, wiek 72 lata

Mam założony gips (lub but ortopedyczny). Czy nadal mogę używać kuli iWALK?

Zwykle można bez problemu stosować iWALK3.0 z gipsem czy butem. W niektórych jednak sytuacjach, w przypadku butów ortopedycznych, które sięgają wysokich partii goleni, możliwe jest wystąpienie bólu przy górnej krawędzi buta lub gipsu. Pokażemy Ci czemu tak się dzieje oraz w jaki sposób łatwo pozbyć się tego problemu.

Możliwy Problem


Na rysunku 1 pokazano miejsce, w którym może pojawić się ból w przypadku niektórych butów czy gipsów.

Zapisz


Bez buta czy gipsu, przednia część Twojej goleni równomiernie dotyka platformy kolanowej w miejscu wskazanym linią przerywaną.

Zapisz

 

Niektóre buty czy gipsy jednakże sprawiają, że goleń znajdująca się ponad nimi jest uniesiona i nie styka się z Platformą Kolanową. To sprawia, że większość Twojej wagi koncentruje się na górnej krawędzi buta, co z kolei może prowadzić do uwrażliwienia tego obszaru. Na szczęście istnieje łatwe rozwiązanie tego problemu.

Zapisz

Rozwiązanie

Wystarczy wypełnić niepodpartą przestrzeń dodatkowym wypełnieniem. Można stosować rozmaite pianki, ręcznik do rąk czy inne sposoby, które pozwolą na wypełnienie tej przestrzeni.

 

Obszar należy wypełnić odrobinę powyżej poziomu, na jakim wydaje Ci się, że będzie to konieczne - pianka ulegnie skompresowaniu do prawidłowej wysokości. Eksperymentuj z różnymi rozwiązaniami, które najlepiej sprawdzą się w przypadku Twojego gipsu lub buta. Szybkim rozwiązaniem będzie zakup wymiennej Wkładki Platformy Kolanowej w naszym sklepie oraz przycięcie jej do odpowiedniej długości. Samoprzylepna podklejka ułatwia i przyspiesza instalację.

Zapisz

Zauważ:

Niektóre buty wyposażone są na przedzie w regulowane pęcherze powietrzne czy inne osprzęty. Czasem (choć nie zawsze) osprzęt ten może zakłócać prawidłową interakcję pomiędzy platformą kolanową a butem.
Rozwiązaniem tego problemu będzie wyjęcie pęcherza powietrznego lub założenie takiego buta, w którym osprzęt zamontowany będzie z boku. Idealnie będzie, jeśli na przedzie buta znajdować się będzie pół-gładka powierzchnia.

 

Zapisz

Czy w kulach iWALK3.0 mogę wchodzić i schodzić po schodach?

Tak. Poruszanie się po schodach na konwencjonalnych kulach jest niebezpieczne i uciążliwe, lecz korzystanie ze schodów przy użyciu iWALK3.0 jest jedną z tych rzeczy, które możesz robić.

Zapisz

Zapisz

Jak długo moja ortezo-proteza iWALK3.0 będzie funkcjonować?

Nic nie trwa wiecznie, ale iWALK3.0 przetrwa bardzo, bardzo długo... Prawdopodobnie o wiele więcej czasu, aniżeli będziesz go potrzebować, by wrócić do zdrowia. Najczęściej zużywają się wkładki platformy kolanowej, wkładki udowe czy gumowa wkładka stopy. Nie obawiaj się jednak. Dostępne są u nas artykuły zamienne dla wszystkich części iWALK3.0.

Czy z iWALK3.0 mogę nosić różne buty?

Tak! Choć jeśli różnica wysokości przekracza ok. 130mm, należy dostosować wysokość platformy kolanowej oraz zaczepów udowych. Na szczęście o tym również pomyśleliśmy, więc regulowanie wysokości jest szybkie i łatwe.

Czy z iWALK3.0 mogę nosić krótkie spodenki?

Tak. Specjalne wypełnienie zastosowane w iWALK3.0 jest hipoalergiczne oraz zostało zatwierdzone przez FDA, posiada znak CE w zakresie dopuszczenia do kontaktu ze skórą.

Czy podczas korzystania z iWALK3.0 mogę siadać?

Tak, choć przed krzesłem potrzebna będzie wystarczająca przestrzeń, by możliwe było położenie stopki znajdującej się pod Twoim kolanem. Jeśli stanowi to problem, iWALK3.0 zaprojektowano tak, by można go było szybko i łatwo zakładać i zdejmować.

Zapisz

Zapisz

Mam złamaną kość w dolnej części nogi. Czy mogę korzystać z kuli iWALK3.0?

Tak. Specjalne wypełnienie zastosowane w iWALK3.0 jest hipoalergiczne oraz zostało zatwierdzone przez FDA oraz posiada znak CE w zakresie dopuszczenia do kontaktu ze skórą.

Czy sprzedajecie zamienne wkładki w miejsce, na którym spoczywa dolna część nogi i kolano w iWALK3.0?

Niewielka liczba osób potrzebuje dostosowania wypełnienia znajdującego się pod kolanem bezpośrednio poniżej rzepki . Można to osiągnąć na kilka sposobów. Po pierwsze, możesz po prostu wziąć ściereczkę czy mały ręcznik kuchenny, złożyć go kilka razy i użyć w charakterze dodatkowego wypełnienia. Możesz również zakupić drugą podkładkę i ułożyć ją bezpośrednio ponad pierwszą w naszym sklepie. Nowe podkładki posiadają samoprzylepną podklejkę, która ułatwia montaż.

Przeszedłem amputację poniżej stawu kolanowego. Czy mogę stosować iWALK3.0?

Odpowiedź: Zdecydowanie tak - iWALK3.0 to przedmiot codziennego użytku dla wielu osób, które przeszły zabieg amputacji nogi poniżej stawu kolanowego, a które korzystają z niego w zwykłych sytuacjach, gdy nie chcą zakładać protezy. Przykładami niech będzie branie prysznica, krótkie wycieczki, wizyta na siłowni, na plaży itp. iWALK3.0 jest powszechnie stosowany jako protetyczne urządzenie treningowe dla osób świeżo po amputacji, które uczą się dopiero chodzenia z użyciem protezy, albo które jeszcze nie tolerują protezy kończyny. Ponadto, jeśli Twoja proteza nie jest aktualnie dostępna np. dlatego, że znajduje się w naprawie, iWALK3.0 to najlepszy wybór.

Najczęściej niezauważaną cechą iWALK3.0 jest to, że paski łydkowe można swobodnie przesuwać do przodu i do tyłu na „szynach” stanowiących integralną część platformy kolanowej. Zrobiono to po to, by użytkownik mógł umieścić pasek w różnych miejscach, aby dostosować iWALK3.0 do różnych warunków, w tym gipsu, butów ortopedycznych itp. W przypadku osób po amputacji, cecha ta jest kluczowa, gdyż pozwala ona na umieszczenie paska bardzie z przodu tak, by uwzględnić kikut amputowanej kończyny, którego długość nie przekracza 10 cm.

Zapisz


Kliknij tutaj by zobaczyć niezależną recenzję filmową iWALK3.0 przygotowaną przez osobę po amputacji.

Mój iWALK3.0 ślizga się na drewnianej podłodze – czy to normalne?

Guma, której używamy w naszych bieżnikach ma w przybliżeniu taką samą twardość, jak bieżnik tenisówki, a tym samym ma równoważną przyczepność. W odróżnieniu od ludzkiej stopy, stopka iWALKa nie posiada ani motoryki subtelnej, ani zdolności do zginania się w kostce. Tym samym, obszar powierzchni stopki nie zawsze będzie równoważny powierzchni ludzkiej stopy. W związku z tym, że tarcie i powierzchnia są ze sobą powiązane, stopka iWALK, pomimo zastosowania podobnego materiału, może mieć niższy współczynnik tarcia, aniżeli ludzka stopa. Twarde i śliskie powierzchnie, takie jak płytki, utwardzane, polerowane drewno, marmur itp., w szczególności zamoczone, stanowią zagrożenie poślizgnięciem się i upadkiem. Niezależnie od tego, jakie stosuje się obuwie, włącznie z bieżnikami iWALK3.0 ,powierzchnie te są również bardzo śliskie dla konwencjonalnych kul, które mają nawet niższą powierzchnię tarcia, a które kontrolowane są za pomocą rąk, a nie nóg.

Czy zatem iWALK3.0 może poślizgnąć się na twardej, śliskiej powierzchni? Tak, oczywiście. Ale tak samo poślizgnąć się może zwykły but czy, tu w szczególności , końcówka kul konwencjonalnych. Podobnie, jak w przypadku zwykłych butów, należy zachować ostrożność na powierzchniach śliskich, szczególnie, gdy są one wilgotne. W takich sytuacjach należy zachować ostrożność i rozsądek.

Możemy jednakże coś poradzić - w chwili, gdy iWALK3.0 jest kompletnie nowy, jego użytkownik może proaktywnie zetrzeć spód bieżnika. To i tak dzieje się w toku normalnego użytkowania. Gdy bieżnik wychodzi z formy odlewniczej, jego powierzchnia może być bardzo gładka. Podobnie zaś, jak w przypadku piaskowania drewna w celu zapewnienia przyczepności farby, odrobina chropowatości powierzchni zwiększa tarcie w przypadku bieżnika iWALK3.0 (z resztą każdego bieżnika). Jeśli więc twój iWALK3.0 wydaje się ślizgać na dowolnej powierzchni, spróbuj zetrzeć spód bieżników, a następnie ostrożnie wypróbuj urządzenie ponownie by sprawdzić, czy nastąpiła poprawa.

Górna część mojego uda ma więcej niż 71cm obwodu. Czy wciąż mogę korzystać z iWALK3.0?

71cm u samego szczytu uda to największy rozmiar, jaki zalecamy z kilku przyczyn. Po pierwsze, i najważniejsze - przekroczenie maksimum 71cm może utrudnić dociągnięcie zacisków w stopniu umożliwiającym prawidłowe funkcjonowanie. Po drugie, klamry szybko-zaciskowe na paskach mogą nie działać optymalnie, ponieważ możesz nie być w stanie poluzować pasków w sposób wystarczający do łatwego zakładania i zdejmowania urządzenia. Wiemy, że ludzie o obwodzie uda na poziomie 74cm z powodzeniem korzystali z iWALK3.0, lecz musisz zaakceptować i być świadomy możliwości pójścia na kompromis.

Czy bieżniki w iWALK3.0 zaprojektowano tak, by nie ślizgały się w deszczu, czy też mogą one stać się śliskie po zamoczeniu?

Bieżniki wykonano z materiału o w przybliżeniu o takim samym tarciu, jak tenisówki w warunkach wilgotnych czy suchych. Ponieważ nie możesz jednak zginać kolana czy stawu skokowego podczas korzystania z iWALK, obszar powierzchni przylegania w różnych terenach może ulec redukcji, dlatego zaleca się zachowanie pewnej ostrożności. Warto jednak pamiętać, że tarcie i kontrola w trakcie korzystania z iWALK3.0 będą znacząco lepsze niż w przypadku stosowania kuli konwencjonalnych. W przypadku utraty równowagi, przy użyciu „kuli” wykorzystujących Twoją nogę zachowasz o wiele większy potencjał do jej odzyskania, aniżeli w przypadku kuli wykorzystujących Twoje ramiona.

Obszar znajdujący się bezpośrednio pod moim kolanem boli, gdy korzystam z iWALK3.0. Minęło jeszcze niewiele czasu – czy zatem możliwe, by pianka uległa już kompresji? Dlaczego? Co powinienem zrobić?

W rzadkich przypadkach, iWALK3.0 może powodować lokalne podrażnienia guzowatości kości piszczelowej tj. obszaru goleni bezpośrednio pod kolanem.
W przypadku większości osób, przejście od kolana do goleni (piszczel) jest dość płaskie, choć u niektórych ludzi występuje wyraźne zgrubienie. W skrajnych przypadkach rozmiar tego zgrubienia przekracza rozmiary, jakie standardowe wypełnienie piankowe iWALK3.0 jest w stanie pokryć, co skutkować może wystąpieniem lokalnego i bolesnego „gorącego miejsca”.
Na szczęście istnieje proste rozwiązanie tego problemu – wystarczy wzmocnić istniejącą piankę w okolicy przedniej części, by zmitygować dolegliwość. Można u nas zakupić wymienną wkładkę i po prostu zamontować ją ponad istniejącą pianką. Można również wypróbować innych łatwo dostępnych środków, takich jak złożony ręcznik, niedrogie ogrodnicze podkładki kolanowe, jakie zakupić można w sklepach, itp. By lepiej zrozumieć sytuację i jej rozwiązanie, zalecamy zapoznanie się z poniższym wykresem.

Moglibyśmy zwyczajnie zastosować grubszą wkładkę odpowiednią dla wszystkich, ale tego nie robimy – a oto dlaczego. Połączenie pomiędzy nogą a ortezą ma kluczowe znaczenie ze względu na odczuwanie i zachowanie kontroli. Generalnie, chcesz, by iWALK stał się integralną częścią Twojej nogi. Najlepszym rozwiązaniem byłoby niestosowanie żadnych wkładek, lecz czasami mogło by to być zbyt niewygodne. Celowo zatem stosujemy minimalną ilość pianki zapewniającą najlepszy kompromis pomiędzy wygodą a zachowaniem kontroli.

Zapisz

 

Jakie są dostępne są kolory?

Jest tylko jeden kolor czarny z czerwonym podłożem stopki